felestin
17 آذر 1401 - 18:24

برآورد ۱۰۷ هزار میلیارد تومان "ریالی" و ۳ میلیارد دلار "ارزی" برای هوای پاک

رئیس سازمان محیط زیست کشور گفت: وزارت نیرو درخواست داریم تا با توجه به اینکه این نیروگاه با مراکز جمعیتی فعال فاصله دارد بخشی از بار نیروگاه شازند به این نیروگاه انتقال پیدا کند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از زرندیه، علی سلاجقه عصر امروز در حاشیه بازدید و بررسی میدانی مشکلات زیست محیطی شهرستان زرندیه در جمع خبرنگاران با شااره به اقدامات دولت سیزدهم اظهار داشت: همت دولت سیزدهم بسیج تمام دستگاه‌ها و امکانات برای خدمت به مردم است که در این راستا تمام دستگاه هایی که مخرب محیط زیست هستند تلاش می‌کنند تا معضلات موجود را کم کنند این درحالیست که خوب می دانیم در مردم در بحث محیط زیست از مسئولان بسیار جلوتر هستند.

وی افزود: برآورد اعتبار برای سال آینده در ستاد هوای پاک کشور انجام شده به طوری در مجموع براساس برآورد انجام شده از سوی دستگاه‌ها بالغ بر 107 هزار میلیارد تومان بوده که البته 3 میلیارد دلار نیز اعتبار ارزی مورد نیاز است که بتوان بخشی از تکالیف مربوط به هوای پاک را در سال آینده انجام داد.

سلاجقه تصریح کرد: امیدوارم دولت به طور حتمی در بودجه سال آینده به عنوان یک وظیفه ذاتی و تلقی با این مهم برخورد کند و مردم شاهد باشند که زحمات دولت و خدمات که باید انجام بدهد سبب کاهش مرارت‌ها و سختی‌های آنها به ویژه در بحث آلایندگی شود.

درباره کارخانه سوم سیمان در زرندیه طی 2 هفته آینده تصمیم‌گیری می‌شود

رئیس سازمان محیط زیست کشور با اشاره به احداث 2 کارخانه سیمان خاکستری و سیما سفید در شهرستان زرندیه گفت: احداث کارخانه سوم سیمان در کنار این دو کارخانه سیمان با صدور مجوز فعالیت شروع شده که سبب بروز نارضایتی هایی در منطقه شده است.

وی افزود: قرار گرفتن صنایع متعدد به صورت تجمیعی سبب بروز آلایندگی خواهد شد که در این بازدید میدانی مقرر شد ارزیابی دوباره محیط زیستی این صنعت از سوی دفتر ارزیابی سازمان محیط زیست کشور انجام و ظرف 2 هفته آینده با حضور دستگاه‌های متولی جلسه ای برگزار شود.

سلاجقه عنوان کرد: بنابراین چنانچه این امر با تبعات زیست محیطی مواجه باشد، هر چه سریع‌تر دستور توقف و خاتمه کار کارخانه سوم سیمان صادر می‌شود، البته سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی در گذشته دستور توقف تا تعیین تکلیف نهایی را صادر کرده است.

وی افزود: مواردی همچون آسیب به جاده‌ها و محورهای مواصلاتی منطقه و شهرستان، آلایندگی هوا، آلایندگی منابع آبی و رودخانه و... در این شهرستان نشان می‌دهد که این صنعت جدیدالاحداث به تکالیف قانونی خود عمل نکرده و زیرساخت های شهرستان را با مشکل مواجه کرده است.

بخشی از بار نیروگاه شازند به نیروگاه رودشور زرندیه انتقال پیدا کند

رئیس سازمان محیط زیست کشور با اشاره به راه اندازی نیروگاه رودشور زرندیه گفت: از وزارت نیرو درخواست داریم تا با توجه به اینکه این نیروگاه با مراکز جمعیتی فعال فاصله دارد بخشی از بار نیروگاه شازند به این نیروگاه انتقال پیدا کند و تدابیری باید اندیشید که دستگاه‌های مسئول این کار را انجام دهند البته در راستای تسریع این امر، سازمان محیط زیست موضوع را پیگیری می‌کند.

انتهای پیام/711/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 901911