felestin
17 آذر 1401 - 22:03

در دومین اجلاس مجمع طلاب و فضلای فرزند شاهد چه گذشت؟

دومین اجلاس مجمع طلاب و فضلای فرزند شاهد با حضور رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران، امام جمعه قم و جمعی از مسئولان در ‌‌پژوهشکده علامه طباطبایی (ره) قم برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری تسینم از قم، ‌سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی در دومین اجلاس مجمع طلاب و فضلای فرزند شاهد که در پژوهشکده علامه طباطبایی (ره) قم برگزار شد، اظهار داشت: ‌پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران بحث‌هایی مطرح شده که این انقلاب صادر شود یا صادر نشود که یک روز حضرت امام خمینی (ره) فرمودند که این انقلاب صادر شد.

وی افزود: قانون اساسی قانونی است که مردم به آن رأی نزدیک به 100 درصد دادند و وفاداری به قانون اساسی به عنوان قانون مادر اصل مهمی است. دشمنان همراه شیطان این نظام اسلامی را تحمل نخواهند کرد و دشمنی‌های پایان‌ناپذیری با این انقلاب همراه است. نمی‌گویم که این قانون کامل اجرا شده است اما به همین مقدار هم که به آن عمل می‌شود دشمنی‌های بسیاری در پی دارد. دشمنان، ایران اسلامی را با قدرت سخت آزمودند و به نتیجه نرسیدند و برای همین از روش‌های دیگری استفاده می‌کنند.

معاون رئیس جمهور افزود: تجربه تاریخی در ایران و کشورهای مسلمان نشان می‌دهد که اقدام دشمنان در «دگردیسی فرهنگی» در جامعه تأثیرگذار است. اینکه مردم به اصل و عمل خودشان شک کنند و با تغییر باورها دچار عقب‌گرد شوند و به دوره جاهلیت بازگردند. این‌ها آزمایش‌های سختی است که در جامعه اتفاق افتاده است.

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران با اشاره به نقش روحانیت در اثرگذاری بر رفتار و باورهای مردم جامعه، خاطرنشان کرد: روحانیت در علم، اجتهاد، اخلاق و تربیت و تهذیب اثرگذار است. جامعه روحانیت در مظلومیت است، قبل از انقلاب روحانیت پرچمدار مقابله با فساد و تباهی حکومت وقت بود و امروز باید در موضع پاسخگویی به مردم باشد که کار مشکل‌تر و سخت‌تری است.

قاضی‌زاده هاشمی خطاب به فرزندان شاهد طلاب و روحانی گفت: شما فرزندان شهید هستید و پدران شما با درک صحیح از آن زمان، لباس جهاد به تن کردند و با رژیم سفاکی که به دنبال غیراسلامی کردن کشور بود جنگیدند تا به شهادت رسیدند و یا برای دفاع از این سرزمین و مکتب به عنوان رزمنده و مدافعان حرم به شهادت رسیدند. شما علاوه بر اینکه لباس علم، دانش و اجتهاد را به تن دارید در میدان مبارزه امر به معروف و نهی از منکر حضور دارید. در حالی که می‌توانستید مثل سایر مردم تنها به درس و تحصیل بپردازید اما بر خود واجب می‌دانید که بین مردم حضور داشته باشید و این مسئولیت شما را دو صد چندان می‌کند.

معاون رئیس جمهور با اشاره به کتاب و نوشته‌های منتشر شده از فرزندان طلاب و روحانیت شهید، گفت: این مطالب گویای این است که افراد عالمی در این جمع حضور دارند و خدای رحمان این قابلیت را به شما داده است. شما بر اساس نیاز امروز جامعه لباس پدر شهید خود را به تن کردید همان طور که شهید مطهری گفتند که باید یزید زمان را شناخت و حسین‌وار زندگی کرد و بزرگ‌ترین امر تبیینی شما به عنوان اسلام‌شناس این است که علم و دین را به جامعه حزب الهی عرضه کنید.

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران با اشاره به موضوع حجاب در جامعه و شرایط کنونی کشور گفت: برخی از افراد هستند که دلشان برای اسلام و نظام می‌تپد، اما نحوه عمل صحیح را نمی‌دانند و این وظیفه شما است که مردم را راهنمایی کنید و دولت و مجلس نیز نیاز به راهنمایی دارند. باید هوشمندانه به این موضوع نگاه کرد لذا بهترین گروه برای این کار شما به عنوان صاحبان علم اجتهاد هستید که در بستر جهاد هم میدان‌دار هستید و این مسئولیت سنگینی را برای شما ایجاد می‌کند.

قاضی‌زاده هاشمی با اشاره به شهید «آرمان علی‌وردی» طلبه جوانی که در اتفاقات اخیر به شهادت رسید، گفت: ما شهدای زیادی از کوچک و بزرگ داریم. شهدایی مثل شهید آرمان علی‌وردی که تبدیل به رهبر و رهنما در جامعه شدند و امام خمینی (ره) در مورد شهید فهمیده فرمودند که این شهید الگو است. آرمان علی‌وردی نماد، الگو و چراغ راهنما است. این شهید فرقان است یعنی کسی که حق و باطل را از هم جدا می‌کند. در جهت تقویت دین خدا باید کمک کرد که جامعه را از سرگردانی برون آورد. برخی افراد پُر از شبهه هستند و باید از ابزار فضای واقعی مثل صدا و سیما به درستی استفاده شود و حرف صحیح را به گوش برخی از مردم جامعه برسانیم.

معاون رئیس جمهور با اشاره به برخی اقدامات رسانه‌ای دشمن در سال‌های اخیر گفت: اینکه این اقدامات زیر پوست جامعه نفوذ کند باورکردنی نبود و باید به طور جدی وارد این عرصه شویم. ما مسئول هستیم و هر کسی در این زمینه وظیفه‌ای را به عهده دارد.

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران با اشاره به حمایت از مجمع طلاب و فضلاء فرزند شاهد، گفت: بنیاد شهید و امور ایثارگران از این مجموعه حمایت می‌کند اما فعالیت‌های تشکل‌های شاهد و ایثارگر باید نتیجه بدهد و این حمایت سال به سال تمدید می‌شود لذا برنامه‌های تشکل‌های شاهد و ایثارگر باید مسائل جامعه ایثارگری را حل کند.

ضرورت تلاش مجاهدانه برای انسجام فرزندان شاهد و ایثارگر

حجت‌الاسلام والمسلمین یوسفعلی شکری نماینده ولی‌فقیه در بنیاد شهید و امور ایثارگران در این اجلاسیه گفت: هر تشکلی اگر هدف متعالی نداشته باشد و با نگاه آخرت‌نگری به مسائل نگاه نکند و سطحی‌نگر باشد و در تمامی مراحل خدا را نبیند از هم می‌پاشد و تنها امتی می‌ماند که منسجم و هدفمند و در راستای اهداف الهی باشد که هم‌افزایی و هم‌اندیشی می‌کند که دچار اختلاف نمی‌شود.

وی ادامه داد: باید تمام تلاش خود را برای انسجام بیشتر فرزندان شاهد و ایثارگر بکار گیریم که این انسجام خروجی به روز و کارآمد داشته باشد و بنیاد شهید و امور ایثارگران از این اقدامات حمایت می‌کند. این حمایت در شکل‌گیری، فعالیت و تقویت تشکل‌های فعال و مجاهد شاهد و ایثارگر خواهد بود.

نماینده ولی‌فقیه در بنیاد شهید و امور ایثارگران با بیان اینکه هر گروهی در روند تکاملی جامعه نقش‌آفرینی می‌کند، ادامه داد: گروهی در جهت مثبت و راه خدا فعالیت می‌کنند ولی گروهی نیز در جهت شیطان و طاغوت‌های جهانی حرکت می‌کنند و باید مجاهدانه و تلاشگرانه در مقابل آنها ایستاد و همه افراد در این جهت وظیفه دارند.

حجت‌الاسلام والمسلمین شکری افزود: اگر استعدادها و پتانسیل‌های فضلا و علمای شاهد و ایثارگر با منطق مقابل جریان‌های انحرافی ایستادگی کند جریانی مقابل جسارت این افراد راه‌اندازی می‌شود و در همه ابعاد سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و علمی باید مجاهدانه ماند و فعالیت کرد.

وی با بیان اینکه مجاهدت یک ضرورت اجتماعی است، خاطرنشان کرد: باید با تلاش مضاعف و به‌کارگیری استعدادها در مجمع طلاب و فضلای فرزند شاهد خروجی مناسبی ایجاد کرد و بنیاد شهید و امور ایثارگران از اقدامات تشکل‌های شاهد و ایثارگر در این جهت حمایت خواهد کرد.

نماینده ولی‌فقیه در قم، امام‌جمعه و تولیت آستان مقدس حضرت معصومه (س) نیز در این مراسم گفت: شما فرزندان معظم شهدا سزاوارترین درس‌آموزان مکتب فاطمی هستید. مکتبی که مس وجود انسان را به طلا مبدل می‌سازد. باید از سخنان حضرت صدیقه طاهره (س) بخصوص خطبه فدکیه استفاده کنیم و از شهادت آن بزرگوار پیام بگیریم.

آیت‌الله سیدمحمد سعیدی افزود: نقطه اشتراک همه شما عزیزان در عنوان شهادت است، که از پرافتخارترین موقعیت‌هایی است که خداوند نصیب هر کسی نمی‌کند. شما یادگاران شهدای عظیم‌الشأن بوده و خود نیز در این راه آماده شهادت هستید.

وی در بخشی از سخنانش به تلاش دشمنان برای ایجاد آشوب در کشور اشاره کرد و افزود: دشمنان با تمام توان آتش‌افروزی کردند تا نظام را درگیر و متوقف سازند، اما دیدیم که نظام اسلامی با قوت به راه خود ادامه داده و دامن این آتش‌افروزی‌ها امروز کشورهای خودشان را در برگرفته است.

وی تأکید کرد: انقلاب اسلامی چهل سال است به اذن الهی، رهبری حکیمانه و عنایات امام عصر (عج) و خون‌های پاک شهدا ایستاده و با قوت در حرکت است و همه توطئه‌های دشمنان به حول و قوه الهی، تدبیر رهبری معظم انقلاب و برخورد صحیح نیروهای نظامی و انتظامی خنثی شد.

رئیس هیئت مدیره مجمع طلاب و فضلای شاهد نیز در این مراسم گفت: مجمع طلاب و فضلای فرزندان شاهد ظرفیت بسیار مناسب و عظیمی است، اعضای این مجمع از مجتهدین، فقها و مدرسین برجسته حوزه و اعضایی است که دارای رتبه یک کنکور سراسری بدون سهمیه شاهد و شخصیت‌های برجسته علمی هستند و می‌توانند در سطح ملی و بین‌المللی تأثیرگذار باشند.

حجت‌الاسلام و المسلمین لونی افزود: مجمع طلاب و فضلای شاهد مجمعی است که به همت فرزندان طلبه و روحانی شهدا راه‌اندازی شد و امروز به قوت فعالیت کرده و در زمینه‌های درس، بحث، رشد علمی، رساله علمی، تحصیلی، تدریس، تحقیق، آموزش و فرهنگی می‌تواند نقش‌آفرین باشد.

گفتنی است، اعضای هیئت مدیره مجمع طلاب و فضلای فرزند شاهد از اساتید دروس خارج و سطوح عالی هستند. هیئت امناء مجمع شخصیت‌های علمی و ملی به ریاست آیت‌الله محمدی عراقی هستند و رسالت کلی مجمع توسعه علمی، معنوی، بصیرتی و مهارتی اعضای مجمع، تعالی خانواده شاهد و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در جوامع اسلامی اعلام شده است.

در این نشست که حجت‌الاسلام والمسلمین محمدی عراقی رئیس دفتر مقام معظم رهبری در استان قم، آیت‌الله سعیدی نماینده ولی‌فقیه و امام‌جمعه قم و تولیت آستان مقدس حضرت معصومه (س) و حجت‌الاسلام حسن هنرمند مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان قم حضور داشتند از 15 تن از اساتید، مولفان دارای آثار برگزیده و شایسته تقدیر و فعالان اجتماعی تجلیل شد.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 902022